Vivien Leigh - Portal dla Kobiet

portal dla kobiet
Przejdź do treści

VIVIEN LEIGH( Vivian Mary Hartley)

ur. 5 listopada 1913 r. Dardżyling w Indiach,
zm. 7 lipca 1967 r. w Londynie.Vivien Leigh to Brytyjska aktorka filmowa i teatralna w latach 1933 - 1967.

W 1934 roku pracowała jako modelka, a jej zdjęcia znalazły się w magazynie "VOUGE"

przez, które dostała swoją największą i wymarzoną rolę Scarlett Ohary w powieści"PRZEMINĘŁO Z WIATREM"Na planie spędziła 125 dni i zarobiła tylko 25 tyś. dolarów podczas,
gdy jej partner filmowy Clark Gable otrzymał aż 120 tyś. dolarów za zaledwie
72 dni spędzonych na planie.

Rola Scarlett przyniosła jej światową sławę i otrzymała pierwszego Oscara
dla najlepszej aktorki. Drugiego Oscara otrzymała w 1952 roku za rolę Blanche
w " TRAMWAJU ZWANYM POŻĄDANIEM" z 1950 roku.
Była prawdziwą damą i posiadała ogromne zdolności lingwistyczne. Biegle znała język niemiecki, francuski, włoski i rosyjski, dzięki temu mogła dubbingować swoje filmy.Chorowała na psychozę maniakalno-depresyjną oraz gruźlicę.
Swój pseudonim artystyczny Vivien Leigh przejęła w 1935 roku po podpisaniu kontraktu z Aleksandrem Kordą do filmu " Przeminęło z wiatrem".

Dwukrotnie wyszła za mąż. W latach1932- 1940 była żoną Herberta Leighta Holmana od, którego imienia pochodzi jej pseudonim artystyczny i z, którym miała córkę Suzanne urodzoną 12 października 1934 roku.
Po rozwodzie,  drugim jej mężem w latach 1940-1960 był Laurence Olivier z nim także zaszła w ciążę,
lecz  poroniła na planie filmowym "CEZAR I KLEOPATRA" w 1945 roku.W 1956 w wieku 42 lat ponownie będąc w ciąży poroniła.
Po tym zdarzeniu zaczęła pić i palić papierosy. Chorując na gruźlicę od 1944 roku , jej stan pogorszył się po 23 latach i w lipcu w 1967 roku zmarła. Prochy aktorki rozrzucono ponad stawem młyńskim w jej posiadłości Tickerage Mill w Blackboys w hrabstwie Sussex.

Jej wizerunek wraz z Clarkiem Gable umieszczony został na znaczku pocztowym w roku 1990 w Hołdzie Klasykom Kina. Wśród 50 największych legend kina zajęła 16 miejsce uznane przez Amerykański Instytut Filmowy.
 
W 2014 roku z okazji 75 rocznicy premiery filmu " Przeminęło z wiatrem" Amerykańskie Muzeum
Ransom Center planuje zorganizować wystawę kreacji  Scarlett, lecz są one w bardzo złym stanie i nie nadają się na ekspozycję. Z tego powodu zbierane są datki przez centrum na naprawę tych sukien oraz zakup specjalnych pokrowców i manekinów, na których  będą prezentowane.Organizacja Harry Ransom Center stara się zebrać 30 tyś. dolarów na odnowienie  pięciu sukien Scarlett.

Ransom Center jest w posiadaniu słynnej zielonej drapowanej sukni, którą Scarlett nosiła w trzech scenach filmu (w więzieniu, gdy zwraca się do Clarka Gabla o pomoc finansową, podczas spaceru przez Atlantę z Mammy i podczas spotkania z Frankiem Kennedym), suknia ta wymaga poprawek, ponieważ straciła szwy oraz fason. Centrum nabyło również zieloną aksamitną suknię, wieczorową z niebieskiego aksamitu oraz suknię ślubną.

Środki można wpłacać za pośrednictwem strony Harry Ransom Center
The Uniwersity of Texas at Austin.

 
portal dla kobiet
Copyright 2010 - 2020 by Mario 68
Wróć do spisu treści