Theda Bara - Portal dla Kobiet

portal dla kobiet
Przejdź do treści
THEDA BARA
Pierwsza femme fatale ekranu.
To amerykańska aktorka filmów niemych.
Wystąpiła w 40 filmach, ale zawsze została niewolnicą swej pierwszej roli.
Theodozja  Goldman urodziła się w 1885 roku w Cincinnati, Ohio.

Zapoczątkowała wśród gwiazd ekranu modę na ukrywanie swoich lat. Około roku 1910 pojawiła się w Nowym Jorku, gdzie jako Theodozja  de Coppet (nazwisko panieńskie matki) próbowała sił na scenie. Zanim w styczniu 1915 roku doszło do premiery filmu „Był sobie głupiec” William Fox i Seling przygotowali-rzecz wówczas niezwykła- serię fotografii reklamowych, które miały jeszcze bardziej rozbudzić apetyty.


Najbardziej znane zdjęcie przedstawia półnagą Thedę Barę siedzącą z brodą opartą na kolanach i wpatrzoną
z zadumą w dal nad leżącym u jej stóp szkieletem. Eksponowano jej także długie czarne włosy, kuszące spojrzenie podkreślanych henną wielkich oczu, zmysłowość ust odcinających się od bladego tła twarzy.
Film cieszył się fenomenalnym powodzeniem co jest zrozumiałe, jeśli pamięta się o kampanii reklamowej, wówczas bez precedensu.

Nie było dotąd gwiazdy filmowej, która by w tak krótkim czasie zdobyła tak wielką popularność i przyniosła promującym ją tak duże pieniądze. Dla Foxa Theda była prawdziwą kopalnią złota. Na propozycję zagrania
w filmie  „Był sobie głupiec” zgodziła się skuszona obietnicą kontraktu na 100 dolarów tygodniowo. Jej życie prywatne układało się pomyślnie , wręcz szczęśliwie. W 1921 roku wyszła za mąż za Charlesa J. Brabina, wziętego, choć bardzo nierównego, reżysera. Związek ten przetrwał ponad trzydzieści lat, aż do końca życia Thedy Bary. Krótko przed śmiercią (1955) aktorka tak oceniła fenomen swojej kariery: „By zrozumieć tamte dni, trzeba pamiętać, że ludzie wieżyli w to, co widzieli na ekranie…Myśleli, że gwiazdy ekranu są takie, jakimi je oglądali w filmach. Teraz już wiedzą, że to tylko iluzja”.

 

portal dla kobiet
Copyright 2010 - 2020 by Mario 68
Wróć do spisu treści