Shirley Temple - Portal dla Kobiet

portal dla kobiet
Przejdź do treściPORTRET- SHIRLE  TEMPLE.

Śliczna dziewczynka o złotych lokach stała się ulubienicą Hollywood i milionów widzów na całym świecie.
Jej filmy były prawdziwą kopalnią złota dla 20th Century Fox. Shirley Temple mieszkała w małym bungalowie w obrębie wytwórni i miała swojego agenta prasowego, informującego publiczność o wszystkich szczegółach z życia małej gwiazdki. Nie ujawniał on jednak metod, które stosowano , aby przed kamerami doprowadzić Shirley do płaczu.


Shirley Jane Tample urodziła się 23 kwietnia 1928 roku w Santa Monika  w rodzinie urzędnika bankowego, jako najmłodsza z trojga dzieci (miała dwóch braci). Od 3 roku życia chodziła do szkoły tańca.
A w wieku 4 lat znalazła się na ekranie w jednoaktowych komediach z serii „Dziecięce burleski”. Miała naturalny talent, a przed kamerą zachowywała się z dużą swobodą oraz wdziękiem. To największa dziecięca gwiazda filmowa lat 30. Jej zarobki sięgały około 300 tysięcy dolarów za tytuł.W latach 1932-1934 pojawiła się w epizodach różnych filmów fabularnych, dopóki nie zwrócił na nią uwagi kompozytor Jay Gonery. To dzięki niemu matka zaprowadziła Shirley na zdjęcia próbne do filmu „ Rewolucja śmiechu”.
Piosenka wykonana przez małą Shirley wywołała furorę.
Była jedną ze 150 kandydatek. I tak narodziła się gwiazda!


Rezolutna dziewczynka na ekranie była postacią z Krainy Marzeń, budziła żywiołową sympatię,
wzruszała i bawiła. Zyskała opinię profesjonalistki.W 1934 roku jej nazwisko zajmowało 8 miejsce na liście najbardziej kasowych aktorów amerykańskich, pojawiły się też lalki „ małe Shirlejki”, komiksy i sukienki. Wręczono jej także specjalnie zaprojektowanego „ małego Oscara” za osiągnięcia w dziedzinie kinowej rozrywki.
W latach 1935-1938 wystąpiła w 13 filmach, a jej nazwisko co roku znajdowało się już na pierwszym miejscu listy kasowych gwiazd.
Matka Gertrude Temple, starała się jednak wychowywać córkę normalnie – o ile to było możliwe. Chodziła do szkoły przy wytwórni 20th Century Fox, nieustannie zajęta pracą w atelier.
Po niepowodzeniu „Błękitnego ptaka” z 1940r. kontrakt z wytwórnią Foxa uległ rozwiązaniu
i Shirley znalazła się w żeńskiej szkole Westlake w Los Angeles.

Przestała być już dzieckiem.

W 1945r. wyszła za mąż za Johna Agara, lotnika.
Z, którym występowała także w filmach, ale bez powodzenia, a małżeństwo wkrótce się zakończyło rozwodem.


Po raz drugi wyszła za mąż za  Charlesa Aldena Blacka 16 grudnia w roku 1950, który zmarł 4 sierpnia 2005r. w domu w Woodside w wieku 86 lat.  Mieli razem dwójkę dzieci; syna Charlesa  Blacka Jr. i córkę Lori Black.


Shirley z córką Lori.


Pojawiła się czasem w telewizji, a w roku 1967 rozpoczęła karierę polityczną.


 
portal dla kobiet
Copyright 2010 - 2020 by Mario 68
Wróć do spisu treści