Greta Garbo - Portal dla Kobiet

portal dla kobiet
Przejdź do treściGRETA GARBOGreta Louisa Gustafsson
Ur. 18 września 1905r. w Sztokholmie.
Zm.15 kwietnia 1990r. w Nowym Jorku.
- szwedzka aktorka.

Jako dwunastolatka mierzyła 170 cm. wzrostu, miała lekką nadwagę i kompleksy przez które była zamknięta w sobie i bardzo nieśmiała. Pracowała jako modelka, posiadała bardzo silną osobowość, którą stymulowała wszystko, co robiła, ale potrafiła nad nią panować.

Miała nietuzinkową urodę, typ egzotycznej piękności, wielki talent dramatyczny, umiejętność wyrażania uczuć samym spojrzeniem. Jej bardzo długie i naturalne rzęsy przy odpowiednim oświetleniu dawały zniewalający efekt cienia padającego na policzki. Miała regularne rysy twarzy i smutek, który czynił ją jeszcze piękniejszą. Lubiła piesze wędrówki, samotne wycieczki konne, spędzała wiele czasu na basenie. Nie podążała za modą – na co dzień nosiła się skromnie, często widziano ją w męskim stroju. Rok 1929 to sezon mody, który upłynął pod znakiem Garbo. Swoją pierwszą rolę otrzymała w krótkometrażowym filmie reklamowym „Herroch Fru Stockholm” z 1920 roku.

Była symbolem seksu kina niemego. Niezależnie w jakim filmie grała zawsze zachwycała i wzbudzała emocje.
Jej gra aktorska i uroda przez lata uwodziły widzów. W historii kinematografii zapisała się, jako jedna z wielu aktorek, które w jednakowym stopniu fascynowały zarówno mężczyzn jak i kobiety.

W 1954 roku otrzymała Honorowego Oskara za niezapomniane role filmowe, ale statuetki nigdy nie odebrała. Była bardzo fotogeniczna i romansując z kamerą operatorzy dostrzegając w niej naturalne piękno zawsze ustawiali ją w takim świetle by wyglądała jeszcze lepiej. Karierę aktorki zakończyła w wieku 36 lat, całkowicie wycofując się z filmu i życia publicznego.

Jej ostatni film to „Dwulicowa kobieta” z 1941 roku. Żyła na uboczu Hollywood w samotności, nie urządzała wystawnych przyjęć, sama nie brała udziału w spotkaniach organizowanych przez innych.

Chorując na serce zmarła w wieku 85 lat.

 

portal dla kobiet
Copyright 2010 - 2020 by Mario 68
Wróć do spisu treści